PRIOR - promarněná příležitost a likvidace veřejného prostoru
Architekti ze společnosti Loxia představili novou podobu obchodního domu PRIOR. Má 11 podlaží, je vyšší než Sofijské náměstí široké a na první pohled vypadá jako obyčejná bytovka. Ve středu 28. 2. 2024 proběhne zasedání zastupitelstva MČ Praha 12, kde bude rada (ODS+TOP09+ANO) chtít tuto architektonickou studii schvalovat.
Developerský projekt spolustraníka? Pro ODS na Praze 12 žádný problém
Na hranici lesa v Komořanech koupil Tomáš Vavřinec, člen ODS na Praze 7, skrz svou firmu Proinvex pozemek, na kterém se pokouší postavit 10 rodinných domů. Projekt ale naráží na nesoulad s územní studií Komořan i na nesouhlas MČ Praha 12.
Radní za ODS, TOP 09, ANO a STAN umožnili návrat projektu Trigemy Dvě věže
Nevzdáváme úsilí o prosazení lidštější výstavby, než je projekt Dvě věže společnosti Trigema ve Vosátkově ulici (na místě původní Billy). Poté, co se nám v předchozím volebním období podařilo, že stavba o výšce 18 a 15 pater byla definitivně zamítnuta, developer připravil projekt nový, ve kterém však byla výška snížena jen o několik málo pater, a to na 15 a 9. Pro tento projekt developer požádal v listopadu loňského roku o spojené územní a stavební řízení.
Piráti společně s občany ubránili Belárii zelenou. Metrostav stavět nebude
Zastupitelstvo městské části Praha 12 dnes na svém jednání zamítlo změnu územního plánu na Belárii. Společnost Metrostav chtěla po změně v místě vystavět 14 vil. Zastupitelé rozhodli na základě výsledků ankety, kterou radnice mezi místními občany zorganizovala, a to i přesto, že ji provázela řada manipulací.
Pražští radní ODS, TOP09 a STAN chtějí stavbu Dvou věží na Kamýku
Pražští radní měli na zasedání rady možnost ovlivnit výstavbu Dvou věží na Kamýku místo bývalé Billy ve Vosátkově společnosti Trigema. Ta pro stavbu ve velikosti 14 a 9 pater potřebuje souhlas Magistrátu s kotvením, věcná břemena k sítím a nájem staveniště.
Dvě věže na Vosátkově jako precedent jak nedotvářet pražská sídliště
Zastupitelstvo MČ Praha 12 v dubnu odsouhlasilo smlouvu s developerem Trigema. Pro byla kompletní koalice (ODS+TOP09+ANO) a též 2 hlasy ČSSD+KSČM. Proti hlasovali Piráti, Praha 12 Sobě a Změna pro Prahu 12.
Bude Loxia a Fetters Mng. dělat pro pražskou ODS i nový PRIOR?
Na příští středu se chystá zásadní hlasování o budoucnosti PRIORu. Úplné detaily vedení nechce zveřejnit, ačkoli by to podle právníků bylo nejspíš možné.
Stopa Loxie a Fetters Mng. na panoramatu Prahy 12
Architektonické studio Loxia Prahu 12 “umí”. Firma Fetters Management ji v tom často doprovází jako správce stavby. A v poslední době se dopředu hýbou jejich nové projekty v existující zástavbě.
Věžáky na Sázavě jsou zpět - občané však přinutili nové vedení vyjádřit nesouhlas
Díky zájmu občanů a s přispěním Pirátů zastupitelé MČ Praha 12 na svém prosincovém zasedání projednali další budoucnost zástavby v okolí obchodního centra Sázava. Výsledkem je dobrá zpráva. Zastupitelstvo s věžáky významně narušujícími stabilizované území vyslovilo nesouhlas. A zavázalo starostu a radu proti zástavbě zabojovat.
Soudem zrušená změna územního plánu na bývalých jeslích Levského dává šanci k zamezení stavby bytového domu uvnitř sídliště
Městský soud v Praze zrušil 9.11.2022 změnu územního plánu na bývalých jeslích v ulici Levského, kde se již mnoho let snaží různí investoři postavit bytový dům. V roce 2010 se totiž podařilo investorovi a tehdejšímu radnímu Františku Adámkovi (ČSSD) na magistrátu prosadit změnu územního plánu z SV-A na SV-F, která místo nízkopodlažní budovy umožnila postavit 7podlažní dům. Projekt sledujeme na našem webu v sekci Výstavba.
Nechceme na Belárii byty bez občanské vybavenosti (Chirana)
“Přáli bychom si na Chiraně, potažmo na Belárii, zachovat co nejvíce pracovních příležitostí, bez kterých se nedá vybudovat město krátkých vzdáleností. Politická vedení před námi však v této bouřlivě se rozvíjející lokalitě zanedbala zejména zajištění kapacit ve školách a školkách. Považujeme to za problém, který je nutné neprodleně řešit, takřka za 5 minut dvanáct. Proto jsme vyjádřili souhlas se změnou územního plánu na Chiraně,” vysvětluje postoj Pirátů starosta Jan Adamec. Se změnou územního plánu zde přibudou nejen bytové domy, ale hlavně školská a další občanská vybavenost.
Společně s občany se snažíme o uvážlivý rozvoj Prahy 12
Při plnění pirátských programových závazků v sekci územního rozvoje, diskutujeme s občany a spolky o tom, jak by si svoje okolí představovali. Důležité jsou požadavky na rozumný a vyvážený rozvoj městské části. Základem jejich prosazení jsou územní studie. Na území Prahy 12 byly v posledních letech dokončeny dvě územní studie: v roce 2019 Komořan a v roce 2020 okolí budoucí stanice metra Libuš. Na náš podnět je realizována územní studie v okolí budoucí stanice metra Nové dvory. V červnu se k ní mohli vyjádřit občané u participačního kontejneru.
Developeři na Dvanáctce pod kontrolou
Už od roku 2003 vede Úřad městské části Praha 12 evidenci developerských projektů na svém území. Dohled nad zdejšími developerskými aktivitami je i naším zájmem. Ty největší projekty, zejména bytové domy, průběžně sledujeme jako místní Piráti a údaje o nich zveřejňujeme v naší mapě výstavby. Vedle informování obyvatel je naším cílem ty předimenzované projekty buď zastavit, nebo je alespoň změnit na únosnou míru. Možnosti úřadu jsou v ohledu informací o záměrech investorů samozřejmě daleko větší. Ke stávající evidenci proto vznikla i nová přehledná mapa udržovaná úřadem. Ucelenější, obsáhlejší a jdoucí více do minulosti. Zobrazuje bytové, administrativní i jiné projekty na Praze 12 v pěti fázích realizace.
Dub vs. stavba U Dubu
Mnoho z vás v tomto roce s obavami sledovalo výstavbu v největší blízkosti památného dubu na křižovatce ulic Československého exilu a Generála Šišky. Je to poslední budova z komplexu nazvaného U Dubu, původně měla být celá administrativní, později změněná na bytovou.
Vývoj developerských projektů od voleb
Poslední měsíce byly na vývoj developerských projektů poměrně rušné. Zatím jsme v Radě městské části Praha 12 nuceni odborně vypracovávat a podávat negativní stanoviska, když developeři nepočkali na vyjednávání a je zvláštní, že stavební úřad zahajuje územní řízení v termínech, kdy se městská část může vyjádřit jen ztíženě nebo vůbec.
Kdo je odpovědný za současný rozvoj Prahy 12?
Územní rozvoj, územní plánování, územní a stavební řízení jsou pojmy, které jsou jasně definovány a mají své zákonitosti. Jsou to činnosti, které se přímo dotýkají každého z nás a ovlivňují naše životy na mnoho desítek let dopředu. A jak se s územním rozvojem vypořádává současné vedení městské části Praha 12 vedené ANO a ČSSD?
Bydlení jen pro vyvolené
Rozvoj hl. m. Prahy je neustálé a věčné téma, se kterým se střetáváme na každém rohu. S rozvojem Prahy se setkáváme převážně v kontextu výstavby nových ploch určených k bydlení, což je obzvlášť v poslední době hodně diskutované téma. Situace ohledně bydlení začíná být velice tristní, což podtrhují i nedávné kroky ČNB, díky kterým na hypoteční úvěr nedosáhne stále více lidí. Bytů je navíc nedostatek a ceny tím pádem rostou neuvěřitelným tempem. Otázkou však je, pro jaké skupiny je v současné době bydlení v Praze ještě dostupné? A je v případě nájmu situace lepší?
1200 občanů Prahy 12 říká Metropolitnímu plánu NE
Více než tisíc dvě stě občanů Prahy 12 podalo zásadní námitky a nesouhlas k návrhu připravovaného územního plánu. Požadují, aby autor Metropolitního plánu architekt Koucký plán přepracoval. Jinak hrozí žalobami. Dnes 26. července je poslední možnost podání připomínek ze strany veřejnosti a městských částí. Piráti a Zelení sbírali na Praze 12 tři týdny připomínky k předloženému Metropolitnímu plánu na informačních stáncích.
Zastupitelstvo Prahy 12 včera schválilo zásadní připomínky k návrhu Metropolitního plánu
Na mimořádném zasedání 17. 7. 2018 v noci schválilo Zastupitelstvo MČ Praha 12 připomínky k Metropolitnímu plánu. Zastupitelstvo svolaly opoziční strany Piráti, Zelení, LES, Změna pro Prahu 12, TOP 09 a ODS. Za zásadní připomínky zastupitelé označili požadavky na zvýšenou ochranu zeleně, požadavky na snížení navrhovaných výškových hladin a na zachování úrovně stávající zástavby, v některých případech to je místo 13 podlaží dokonce 21. Vyslovili se i pro ochranu veřejných staveb v územním plánu plochou a nikoli bodem, jak je nyní navrhováno, a také požadují ochranu komerčních ploch pro služby občanům oproti nové bytové výstavbě.
Naše připomínky k Metropolitnímu plánu
Do 26. 7. 2018 je možné posílat připomínky k návrhu nového územního, tzv. Metropolitního plánu. Jeho pravidla rozvoje by po zapracování připomínek měla od roku 2023 určovat budoucnost a veškerou výstavbu v hlavním městě na další desetiletí. Na první pohled se může zdát, že nový územní plán obsahuje jednoznačně kladné změny. Bohužel při podrobném zkoumání se ukázaly i závažné nedostatky.